Tydzień zakazanych książek - plakat wydarzenia

Tydzień Książek Zakazanych w naszej bibliotece – relacja.

11 października 2021
Tydzień Książek Zakazanych w naszej bibliotece – relacja.

Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy został zorganizowany w 1982 roku w wyniku dużego wzrostu liczby tytułów trafiających na listę zakazanych książek w amerykańskich szkołach, bibliotekach i księgarniach. Tydzień Zakazanych Książek w tym roku przypadał na termin 19.09 - 25.09.

Cenzura jest to bardzo dobrze znane zjawisko. Od wieków zabraniano i niszczono wiele dzieł z powodów politycznych, religijnych czy społecznych. Były to książki powszechnie uznawane za szkodliwe, niebezpieczne i zakazane. Przykładem takim jest „Mein Kampf” Adolfa Hitlera. Często jednak pozycje znajdujące się na liście zakazanych książek wzbudzają nasze zdziwienie.

Na liście książek zakazanych znalazł się między innymi: Czerwony Kapturek, Charlie i fabryka czekolady - Roald Dahl, O powstawaniu gatunków Darwina, Rok 1984 George Orwell, Biblia, Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell i wiele innych. W związku z Tygodniem Książek Zakazanych zaprosiliśmy uczniów z klas IV-VIII do zabawy z wykorzystaniem kodów QR.

Uczniowie mieli za zadanie odszukać zakodowane tytuły zakazanych książek i wpisać je na listę. Kody zostały rozmieszczone w bibliotece i na korytarzu przy bibliotece. Uczniowie za pomocą telefonów komórkowych, których do zabawy mogli użyć, skanowali kody QR i odczytywali ukryte tytuły.

W drugim zadaniu, posługując się informacjami umieszczonymi w bibliotecznej gazetce ściennej, uczestnicy gry mieli wyjaśnić, dlaczego wybrana przez nich książka znalazła się na liście książek zakazanych. Największą popularnością cieszył się oczywiście Czerwony Kapturek.

Pomysł na zabawę QRową bardzo się uczniom spodobał, dlatego też zamierzamy wracać w przyszłości do tej formy zabaw bibliotecznych.


Nauczyciele bibliotekarze
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.